Te hogy iszod? 3 cég, 3 szakember, 3 kávézási szokás
2017-06-23
Amilyen a vasárnapod, olyan a karriered!
2017-07-19

Így neveld a gyakornokod – 5 tipp, hogy a nyári gyakornok valóban a hasznodra váljon…

A gyakorlat sok alapképzésben kötelező, nem mindegy azonban, hogy milyen a gyakornok és hogyan használod ki a viszonylag rövid időt, amit a diák nálad tölt. Csehi Attila, az IT terület HR tanácsadója összeszedte, mire figyelj.

 Kit válassz a jelentkezők közül?

A gyakornok felvételi beszélgetésén a legjobb feltenni azt az egyszerű kérdést, hogy a jelentkező mit szeretne csinálni, milyen tervei, céljai vannak, miben szeretne elmélyedni, illetve megkérdezhető az is, mi a hobbija, annak van-e köze a munkához. Ha azt válaszolja, hogy „nekem csak előírták, hogy gyakorlatra kell jönnöm”, hobbija nincs, inkább csak utazgat és bulizik, lehetőleg ne őt válasszuk. Ha ilyen válaszok érkeznek, lehetőség még, hogy mutass neki olyan témákat, feladatokat, amikbe bele tud szeretni. Amennyiben valamelyik láthatóan érdekli, elkezd csillogni a szeme, akkor még van esély, hogy lehet belőle jó gyakornok, de neked kell gondoskodni róla, hogy a motiváció fenn tudjon maradni, mert a kezdeti lelkesedés nem elég. Olyan jelentkezőt célszerű választani, aki nem csak eltöltené az idejét valahol és szeretne a jelenléti ívre egy aláírást, hanem, aki lendületes, azért jön, hogy tanuljon valamit, hogy a gyakornoki program által több legyen.

Innentől rajtad a sor, hogy a lehető legtöbb hasznot hozza számodra a jövevény, de a következőket javasoljuk:

  1. Válassz neki olyan feladatot, ami a tartózkodása alatt végigvihető!

A gyakornoki program határozott időre szól, 3-6 hét, leginkább a nyári időszakban. Ezt figyelembe véve mindenképpen olyan feladatot válassz, ami ezen idő alatt megtanulható, befejezhető! A program végeztével érezze azt, hogy igen, én itt ez idő alatt megtanultam valamit. Hiba, ha csak belekapsz ebbe-abba, megmutatsz ezt is azt is. Inkább jelölj ki egy dolgot, annak mutasd meg az alapjait, keress egy szűkebb területet, de azt vedd vele végig. A gyakornoki időszak végén teszteld le a tudását és gratulálj neki az eredményhez! Közöld vele, hogy szeretnéd, ha az itt szerzett tudását a jövőben is használná és másoknak is elmondaná, hogy hol szerezte az ismereteit!

  1. Tanítsd, foglalkozz vele és jó híredet viszi!

A gyakornoki munka remek marketing kommunikációs eszköz, a brandépítés egyik lehetősége. A munkáltató bemutathatja magát egy diáknak, esetlegesen egy tehetségnek, aki hírét viszi a cégnek a világban. Mindenképpen vigyázz arra, hogy jól sikerüljön a program és a gyakornok elégedett legyen! Legyél vele kedves és kérd meg a munkatársakat is, hogy figyeljenek oda a fiatalra! Ha kérdez valamit, kielégítően válaszoljanak, ne úgy tekintsenek rá, mint valami nyűgre, mert az odafigyelés később még kamatostul megtérülhet.

  1. Elmélet helyett a gyakorlatra tanítsd!

Mivel az iskolapadban általában elméleti oktatás zajlik, ezért a gyakornoki program legyen gyakorlatorientált! Tanuljon a gyakornok kézzelfogható dolgokat, programozzon; ültesd oda a számítógép elé vagy állítsd a gépsor mellé és mutasd meg neki, hogy a gyakorlatban mit jelent az, amit megtanult! Ha terveztetsz vele valamit, utána, ha van mód rá, gondoskodj annak a kivitelezéséről is. Például egy architect gyakornoknál láttasd meg vele a rendszer felépítését is, hogy az ő munkája hogy illeszkedik a nagy rendszerbe. Lehet, hogy csak egy kis rendszer lesz, de ez lesz az, amit ő tervezett. Ennél nagyobb boldogság nem kell egy gyakornoknak.

  1. Dicsérd, amilyen gyakran csak lehet!

Adj sűrűn pozitív visszajelzést a diáknak az előrehaladásról, dicsérd gyakran! Így mindig érzi, hogy hasznos, amit csinál; gyakorlatilag erről kell, hogy szóljon a gyakornoki program.

  1. Gondolj a jövőre!

A gyakornoki idő lejártával adj a nyár hátralévő részére megoldandó feladatot; gondolja tovább a dolgot, amit együtt elkezdtetek és jöjjön vissza a nyár végén, hogy megbeszéljétek, hogyan oldotta meg. Innentől akár elkezdődhet egy olyan együttgondolkodás, hogy milyen munkát végezhetne a jövőben, akár mint teljes- vagy mint részmunkaidős alkalmazott.

Ha gyakornokra van szükséged és jól jönne a segítség, keresd tanácsadóinkat, ha szívesen olvasnál hasonló, hasznos anyagokat, kattints a blogra!