Fotó a CV-ben; a szelfivel buktad az állást!
2018-03-10
Minőségellenőr
2018-03-16

Hulladékmentes tippek a munkahelyedre – akkor is, ha nem zöld az irodaház, csak te szeretnél az lenni!

Szerencsére egyre többen vannak azok, akik az otthonuk hulladékmentesítésének útjára léptek és sorban teszik meg a lépéseket afelé, hogy tulajdonképpen a teljes életüket úgy éljék, hogy az ne járjon minden áldott nap több kukányi hulladék maguk után hagyásával. De mi a helyzet a munkahellyel, vajon mennyire tarthatók a saját háztartásban már kialakított tippek házon kívül, munka közben is?

A tippjeink persze azoknak is hasznosak, akik még az út elején járnak, és egyszerre alkalmazhatják ezeket a hasznos ötleteket otthon és az irodában. A hulladékmentes élet elsőre sokaknak úgy hangzik, mint afféle büntetés, ami számos lemondással jár és bonyolult procedúrák, beruházások övezik. Pedig mi sem áll távolabb a hulladékmentes gondolattól; a hangsúly pont az egyszerűsítésen van. Íme, a tippek, amik nemcsak kevesebb hulladékot jelentenek majd, de örömet is hoznak azok életébe, akik eszerint szervezik a napjaikat.

  1. Zacskó áradat helyett

A magyar háztartások kedvenc zuga az a fiók, szekrényalj vagy sarok, ahova az összegyűlt nejlonzacskókat be lehet suvasztani. Munkahelyeken ugyanez megtalálható változatos helyeken. Nem lehet eleget szajkózni, hogy ezek a zacskók kb. 450 év alatt bomlanak le, szóval, amikor bárhol elveszel egyet, jusson eszedbe ez a szám… Bármennyire is elképzelhetetlen, lehet élni műanyag zacskó nélkül; a boltban, amikor uzsonnát veszel, nem kell az almát, a banánt,  a túrós batyut mind bezacskózni. A gyümölcs saját lábán is felkerülhet a szalagra, ahol lemérik, a túrós batyuhoz pedig hordj magaddal erre a célra készített és már sok helyen kapható vászonzsákot. Amúgy is kötelező kellék kéne, hogy legyen mindenki táskájában egy olyan vászon szatyor, amibe a megvásárolt dolgokat bele lehet tenni.

  1. Ásványvízivás? Teljesen felesleges.

Az üdítőital cégek nagy dobása a palackozott ásványvíz, senki másnak nem származik haszna abból, ha ilyesmit fogyaszt. Magyarországon jó minőségű, teljes mértékben iható csapvíz folyik a vezetékből, feltehetően a munkahelyeden sem fertőzött víz kering a vízvezetékben. Ergo az ásványvíz tényleg teljesen felesleges, miközben folyamatos általa a hulladéktermelés. Két érv azoknak, akik egyből tudják a választ, miért fontos mégis a palackozott víz; a palackok bár újrahasznosíthatók, korántsem lehetséges és nincs kereslet akkor amennyiségre, ami termelődik, azaz halmozódik. Ha azért szavazol az ásványvízre, mert úgy gondolod, sok méreganyag van a csapvízben, akkor gondolj arra, mi minden mást fogyasztasz, ami csomagolt, előre feldolgozott, mégsem tart vissza, hogy tele van méreggel. Szóval elég egy üvegpohár és csapvíz, városban járkáláshoz pedig egy jó minőségű, BPA mentes kulacs.

  1. Ne nyomtass ész nélkül!

Ha holnaptól eltűnnének a nyomtatók az irodából, biztos vagyok benne, hogy nem állna meg az ügymenet és zökkenőmentesen haladnának ugyanúgy a dolgok, mint azt megelőzően. Nyilván nem tart még ott, főleg Magyarországon a digitalizáció, hogy teljes egészében kiiktatható legyen a nyomtatás, hiszen van egy csomó szerződés, dokumentum, amit sajnos még mindig papíron kérnek. Ugyanakkor kipróbálhatod, milyen, ha abban a tudatban tartod magad, hogy nem is létezik nyomtató és kipróbálod, tényleg mi az, amit muszáj mindenképp papír alapon látni. Biztos vagyok benne, hogy nagyságrendekkel kevesebb ilyen dokumentum van. Arról már nem is beszélve, mennyire nincs értéke az irodisták szemében a nyomtatók mellett nagy csomagokban álló papírkupacoknak, ha elfogyott csak bontanak egy újabbat és már mehet is a gépbe. Lobbizz a munkahelyeden azért, hogy kétoldalas legyen a nyomtatás, hogy olyan papírt vásároljanak a beszerzők, amely újrahasznosított papírból van és akár azt is kezdeményezheted, hogy keressenek az arculathoz zöld betűtípust, azaz olyan betűkészletet, aminek a nyomtatása során jóval kevesebb tintára és helyre van szükség a papíron!