Ha nincs elég kollégád, fókuszálj az oktatásra!
2017-04-20
Ha a jövőben is munkát szeretnél, nyiss egy számlát, és kezdj el gyűjteni!
2017-05-12

Digitális munkaerőhiány – nagy a szakadék a piac igényei és a képzések között

A digitális munkaerőhiány közhelye sokak számára unalomig ismételt, megoldatlan téma, másoknak tettekre sarkalló kihívás. A hazai piac egy része már letett arról, hogy másoktól várja a megoldást, maguk szerveznek oktatásokat, illetve egymással karöltve képeznek a maguk számára szakembereket. Dorogi Péter is azok közé tartozik, akik a megoldást keresve képzést indít, maga mögött tudva a munkaadókat is.

Mi jellemzi Magyarországon ma a képzéseket?

„Itthon jelenleg kétfajta képzés létezik; az egyikbe tartoznak az egyetemi képzések, a másikba a rövid, időszakos tanfolyamok, részben OKJ-s, részben számítástechnikai iskolák által szervezett képzések. Előbbivel az a probléma, hogy messze nem annyira aktuális, mint amennyire a piac igényei diktálnák és elsősorban olyan szakembereket képez, akik az adott területen később menedzserek lehetnek. Akikre pedig nagy számban szükség volna, a programozókra, hálózatmenedzserekre, azok számára ez kevés speciális tudást nyújt és a három plusz két éves képzés túl sokáig is tart. Elvileg ezeket az embereket képeznék a rövidebb tanfolyamok, ám ezek nagyon kevés alaptudást adnak, inkább csak arra valók, hogy nagyon szigorúan egy adott területre képezzék a résztvevőket. Ezzel az a probléma, hogy például egy programozói képzésen végzett embernek fogalma sem lesz, hogyan működik egy vállalat, és amikor találkozik egy megoldandó szakmai problémával, nem tudja azt kezelni. Pont emiatt nagy kérdés mindig, hogy vajon melyik a helyes út; a rövid, gyors, de hiányos vagy a hosszú, bő, de nem annyira korszerű képzést.”

Mi erre a megoldás szerinted?

„A megoldás a középút lehetne valahol a kettő között, ami egyrészt adna egy alaptudást a diákoknak, másrészt azt a speciális tudást kínálná, amire a piacnak szüksége van. Az itt végzettek ismernék a folyamatokat a cégeknél, a környezettel is tisztában lennének, és nem csak programozni tudnának, de egy fejlesztésnek minden más területe is a tudásuk része lenne.”

Mi a helyzet azokkal, akik már dolgoznak, de előbb utóbb a tudásuk nem lesz kielégítő az új körülmények között?

„A munkavállalókra itthon sajnos jellemző, hogy nemigen akarnak részt venni oktatásokon, mondván, már elvégezték az iskolát. Miközben a következő években a legtöbb területen nagyon erős informatikai tudással kell rendelkezni, akár egy eladónak is, ami persze nem jelenti, hogy mindenkit programozónak kell képezni. Ami a cégeket illeti, ők alapvetően annyit tanítanak meg a munkavállalóknak, amit nagyon muszáj, például egy számlázó rendszer kezelését. Ettől még általánosan használható tudásra nem fog szert tenni a munkavállaló, ami akkor fog kiderülni, amikor új munkahelyre megy, ahol egy másféle rendszer működik, és újra kell mindent kezdenie. Aminek értelme van, ha annak az alapjait tanítják meg, hogyan kell ezeket az informatikai rendszereknek a működést elsajátítani, ezáltal nem a nulláról kell mindig elindulni, hanem egy alaptudásra lehet az újdonságokat építeni. Nagyon sok online iskola van már itthon is, pl. a LinkedIn-nek is van ilyen típusú oktatási rendszere. Vannak olyan területek a piacon, ahol ez a fajta oktatás is sokat segíthet.”

A céged, a Petend Kft. toborzással, munkaerő közvetítéssel foglalkozik, ám hamarosan ti is piacra léptek egy képzéssel, ami mögött azok a cégek is ott állnak, akik munkaerőhiánnyal küzdenek.

„Mivel alapvetően az a nagy kérdés, mik azok az igények, amiket a cégek támasztanak ezért mi velük közösen próbáljuk megtalálni, az oktatás területén melyik a helyes út. Iducate néven iskolát nyitunk, ami olyan tudást ad, amivel rögtön munkába tudnak állni az itt végzettek. Ahol megkapják azt az alaptudást, tananyagot, amit az egyetemi oktatásban és azt az ismeretanyagot is, ami a cégeknél követelmény. Ez egy kifejezetten gyakorlatorientált képzés lesz stabil elméleti alaptudásra alapozva, amit valós körülmények között tanulhatnak meg a jelentkezők. Az első évfolyamot ez év szeptemberében szeretnénk elindítani azzal a céllal, hogy a folyamatosan munkaerőhiánnyal küszködő cégek igényeit kielégítsük.”

Ha érdekelnek az IT oktatás lehetőségei, gyere el május 17-én a következő IT Kocsma rendezvényünkre, amelyet a Future Work Festival-lal közösen szervezünk!