Ezek a csapdák fenyegetnek, ha szabadúszó IT-s vagy!
2017-03-22
Ha nincs elég kollégád, fókuszálj az oktatásra!
2017-04-20

Az állásbörzék sztárjainak 5+1 titka – így készülj az állásbörzékre!

Ha épp állást keresel, nem nagy titok: jó, ha sűrűn látogatod a különböző állásbörzéket. Ez persze elég sok időt igényel, ezért, ha nem akarsz céltalanul lézengeni ezeken a rendezvényeken, akkor kövesd az alábbi szabályokat, és borítékolható, hogy hamarosan készülhetsz az első napodra az új munkahelyeden.

  1. Iratkozz fel az állásbörzék hírlevelére!

Akár fő, akár mellékállást keresel, akár gyakornokoskodnál a suli mellett, böngéssz a neten, keresd meg a legnépszerűbb állásbörzéket és azonmód iratkozz fel a hírleveleikre! Innentől csak várnod kell, hogy elkezdjenek szállingózni a levelek a postaládádba. Ezután a dolgod a következő: nézd meg, mikor lesz az esemény, írd be a naptárodba, és böngéssz a kiállítók között! Írj listát azokról a cégekről, akik érdekelnek, majd menj fel a honlapjukra és a Karrier menüpontban tájékozódj, milyen nyitott pozícióik vannak. Ha ezek után az eseményen találkozol a HR-essel, már konkrétumokról tudtok beszélni. Ha így, felkészülten érkezel egy állásbörzére, illetve a kiszemelt cégek standjához, akkor biztos, hogy fel fognak figyelni rád, és kiemelik az anyagodat.

  1. Szánj elég időt az ismerkedésre!

Ha elmész egy állásbörzére, akkor számíthatsz rá, hogy rengeteg információt fogsz hallani, ami időigényes. A kiszemelt cégeken kívül, akiket a fentiek szerint megkerestél, szánj időt a többiekre is; állj meg minél több standnál, azokat a cégeket is ismerd meg, kérdezősködj róluk, akikről még esetleg nem hallottál!

  1. Készülj konkrét kérdésekkel!

Légy aktív, és ne elégedj meg azzal, amit elmondanak, kérdezz is! Még otthon írd össze azokat a kérdéseket, amelyek neked fontosak. Pl.:

  • Hol van a munkavégzés helye?
  • Milyen a munkakörnyezet?
  • Milyen pozíciók nyitottak?
  • Mi a pontos feladat az adott munkakörben?
  • Mit lehet tudni a juttatási csomagról?
  • Ha nem a te városodban van a munkavégzés helye, támogatják-e az odajutást?
  • Milyen belső tréningek vannak?
  • Melyek a fejlődési lehetőségek a cégnél?
  • Mit kell tudni a céges kultúráról?
  • Milyen típusú emberekre számítanak?
  • Milyen személyes elvárásaik vannak a jelölttel szemben?
  • Miért válassza épp ezt a céget egy pályakezdő?

A válaszokat írd le egy papírra, vagy akár vigyél gépet, és egy táblázatban összesítsd az elhangzottakat. Nagyon értékes információkhoz juthatsz így, és otthon nyugodtan, megfontoltan össze tudod vetni az egyes cégek előnyeit, esetleges hátrányait.

  1. Készíts magadról marketing anyagot!

A marketing anyag lehet egy ütős és jól megírt CV (erről itt olvashatsz), vagy egy összesítés az eddigi munkáidról. Ha felkészülsz a cégből, és rájuk szabod az anyagodat, tuti biztos, hogy felfigyelnek rád! Vihetsz magaddal tabletet és élőben megmutathatod a munkát, amire büszke vagy, amiben csapattagként részt vettél, vagy bármilyen készségedről beszélhetsz, ami releváns a munkaadó és a pozíció szempontjából.

  1. Tudatosság és rugalmasság: ezekkel „szerelkezz fel”!

Gondold végig, mit szeretnél csinálni a jövőben, tájékozódj, hogy melyik pozíció milyen feladatokat takar. A pályakezdők gyakori hibája, hogy nem is tudják, az adott munkakör mivel jár, arra hajtanak, hogy csak végre munkát találjanak. Ez veszélyes, mert nagy a kockázata, hogy az illető nem fogja jól érezni magát a munkahelyen. Az ellenkező véglet, amikor valaki csakis egyvalamire hajt, azt látja egyedüli megoldásnak, szintén kockázatos. Ha nincs elegendő rugalmasság valakiben, akkor nem látja meg a kínálkozó és számára igenis jó lehetőséget.

+1. Öltözz… Hogyan is?

Ok, mindenki tudja, hogy egy állásbörzére, ahol esetleg a leendő munkaadóval találkozhat az ember, „szépen” kell felöltözni.  Az extrém eseteket leszámítva azonban köztudott az informatikusokról, hogy nem az öltöny-nyakkendő páros megszállott hívei. A HR-esek is tudják ezt, szóval, ha te kardigánban és copfba kötött hajjal érzed csak jól magad, azért még lehet esélyed. Mert senki nem szalaszt el a kardigán miatt egy zseniális programozót…

Ha szeretnél még jobban felkészülni, élj a lehetőséggel és keresd a tanácsadónkat vagy gyere el a legközelebbi IT Kocsma rendezvényünkre, és beszélgessünk kötetlen keretek között!