Itt az IT-sok élő Tindere! Elindult a legmenőbb szakmai kocsma
2017-02-11
Árulkodó jelek, hogy a cégednél nem jó a kiválasztás
2017-02-28

A 3 aduász trükk, amivel nyert ügyed lesz az üzleti találkozón

Az üzleti találkozók, szervezett események sokszor abban merülnek ki, hogy a elmész, ott vagy és a jelenléttől önmagában eredményt vársz. Szintén gyakori, hogy pusztán azzal a céllal veszel részt, hogy most aztán minél több kapcsolatra fogsz szert tenni, felszerelkezel egy halom névjegykártyával és nekiveselkedsz az ismerkedésnek. Van pár dolog, amire elsőre nem is gondolnál, pedig hosszú távon sokat hozhat a konyhára.

Mielőtt azonban elindulnál, mindenképp keress egy célt, amivel érkezel! Íme, három olyan eszköz, amivel látszólag fontolva haladhatsz, de annál eredményesebb lehetsz az üzleti találkozókon:

  1. Teszteld az ötletedet!

Csupa szakember egy helyen. Ennél nem lehet jobb alkalmat találni arra, hogy egy-egy új ötletedet bevesd és utána figyeld, mik a reakciók. Sokat lehet tanulni a felmerülő kérdésekből, abból, hogyan reagálnak az adott ötletre olyanok, akik a te iparágadban tevékenykednek.  Jegyzetelj; írd le, ki, hogyan reagált, milyen kérdése volt, ki érdeklődött komolyabban és kinek volt újszerű felvetése! Járulékos haszon, hogy a találkozón azok, akik épp innovatív, nyitott, kreatív emberek kapcsolatát keresik, egyből tudni fogják, hogy te vagy az ő emberük. A továbbiakat pedig ki tudja, innentől bármi lehetséges…

  1. Mesélj egy történetet!

A történetmesélés erejét egyre többen ismerik az üzleti életben.  Egy jó sztori elmesélése hihetetlen előnyt jelenthet egy kapcsolatépítő vagy egyéb üzleti találkozón, bátran kijelenthető, hogy ma alapvető kommunikációs eszköz kell, hogy legyen. Azokat, akikkel találkozol, nem érdeklik a céged adatai, a számaid, a száraz tények. Amit megjegyeznek az egy hiteles történet, érzelmekkel, humorral, esendőséggel, személyességgel. Ha elmeséled egy a történetedet, megmutatod az emberi arcodat, érzelmi alapokra helyezed ezzel a kapcsolódást és a hallgató fél bevonódva elkötelezettebb lesz abban, hogy segítsen, hogy fenntartsa veled a kapcsolatot. Mielőtt találkozóra indulsz, készülj, fogalmazd meg a saját releváns történeteidet, és amikor eljön az ideje, add elő!

  1. Figyelj és találd meg, kitől tanulhatsz!

Érdemes egy alkalommal kipróbálni, hogy mi történik, ha nem arra fókuszálsz, hogy magadat előtérbe helyezd, hanem arra, hogy megfigyelj másokat. Ki az, aki szerinted jól csinálja a kapcsolatépítést? Kire érdemes szakmailag figyelni? Van-e olyan ember az összegyűltek között, akinek érdemes utánanézni és figyelni arra, mit csinál ő és a cége? A megfigyelő szerepből nagyon sokat lehet profitálni, hogy aztán legközelebb megint egy más szerepben vegyél részt egy-egy találkozón.

+1. Azért a névjegyre tényleg fordíts figyelmet!

Alapvetés, de mégis leírom; figyelj rá, hogy legyen nálad névjegy, figyelj rá, hogy milyen névjegyed van. A névjegyekről külön bejegyzést tervezünk, de ha találkozó előtt állsz a legfontosabb, hogy győződj meg róla, van-e elegendő és frissek-e az információk, amik rajta szerepelnek!